  • MLX91206LDC-CAH-004-TU
MLX91206LDC-CAH-004-TU
advertisement
Manufacturer No:
MLX91206LDC-CAH-004-TU
Manufacturer:
Melexis Technologies NV
HK JDW NO:
517-MLX91206LDC-CAH-004-TU
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MLX91206LDC-CAH-004-TU Overview
Current sensors are packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages to ensure their safety. The devices are protected from damage by the Tube package. It is recommended that current sensors do not supply a current greater than 12mA. When the current sensors are in operation, they may produce a voltage of 5.5V. As a general rule, current sensors should supply an electrical current of 7mA. Current sensors should output a value of 2mA.
MLX91206LDC-CAH-004-TU Features
Moisture Sensitivity Level: 3 (168 Hours)
Operating Temperature: -40°C~150°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Frequency: DC~90kHz
Sensing Current: 25mT
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Package
MLX91206LDC-CAH-004-TU Applications
There are a lot of Melexis Technologies NV MLX91206LDC-CAH-004-TU Current Sensors applications.
  • DC and AC power monitoring
  • Power supplies for welding applications
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Motor and load control
  • Monitor Motor Operation
  • Battery supplied applications
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Battery chargers and systems
  • Proving Switch
Step5Bar-code shipping tag
MLX91206LDC-CAH-004-TU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    Triaxis®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Hall Effect Sensor
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Frequency
    DC~90kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable)
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Nominal Supply Current
    7mA
  • Output Current
    2mA
  • Max Supply Current
    12mA
  • Accuracy
    ±1%
  • Response Time
    8μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±0.5%
  • Sensitivity
    77.5mV/mT