  • MM051A101JCT2A
MM051A101JCT2A
advertisement
Manufacturer No:
MM051A101JCT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MM051A101JCT2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
MM 100pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 3990
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MM051A101JCT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MM
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    Medical, Non-Critical
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    100pF
  • Thickness (Max)
    0.029 0.74mm