  • MM3Z3V6T1G
MM3Z3V6T1G
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z3V6T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM3Z3V6T1G
Datasheet:
MM3Z3V6T1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z3V6T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    3.6V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MM3Z3V6
    1
  • Working Voltage
    3.6V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.56%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    1mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.35mm