  • MMBD3004C-7-F
MMBD3004C-7-F
advertisement
Manufacturer No:
MMBD3004C-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MMBD3004C-7-F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MMBD3004C-7-F
Purchasing and Inquiry
MMBD3004C-7-F Overview
When the forward voltage is set to 1.25V, this device will operate.This device can support a maximum output voltage of 0.225A.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 4A.A forward voltage of 225mA will enable the device to operate.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 100nA.
MMBD3004C-7-F Features
1.25V forward voltage
a maximum output voltage of 0.225A
a peak voltage of 100nA
a reverse voltage peak of 100nA
MMBD3004C-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated MMBD3004C-7-F applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • General Rectification
  • Crowbar applications
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers for UBS
Step5Bar-code shipping tag
MMBD3004C-7-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, HIGH SPEED SWITCH
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    350mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MMBD3004
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 240V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 200mA
  • Forward Current
    225mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    4A
  • Output Current-Max
    0.225A
  • Current - Average Rectified (Io)
    225mA DC
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    225mA
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    350V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    4A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Recovery Time
    50 ns
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm