  • MMBD3004S-7-F
MMBD3004S-7-F
advertisement
Manufacturer No:
MMBD3004S-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MMBD3004S-7-F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MMBD3004S-7-F
Purchasing and Inquiry
MMBD3004S-7-F Overview
As long as the forward voltage is set to 1.25V, the device will operate.The maximum output voltage is 0.225A.Keeping the surge current under 4A and preventing it from exceeding it should be the rule.In operation, this device will be set to 200mA volts forward.The part can be used to draw a current of 225mA.In this device, there are approximately 5pF farads of capacitance.This device is powered with reverse voltage peak of 100nA V.A derivative of the primary action of this electronic or electrical device is heat (energy loss).
MMBD3004S-7-F Features
1.25V forward voltage
a maximum output voltage of 0.225A
5pF farads
a peak voltage of 100nA
a reverse voltage peak of 100nA
MMBD3004S-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated MMBD3004S-7-F applications of rectifier diode array.
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Crowbar applications
Step5Bar-code shipping tag
MMBD3004S-7-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    5pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    225mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MMBD3004
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 240V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 200mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    4A
  • Output Current-Max
    0.225A
  • Current - Average Rectified (Io)
    225mA DC
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    225mA
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    350V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    4A
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    4A
  • Recovery Time
    50 ns
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm