  • MMBTH10-7-F
MMBTH10-7-F
advertisement
Manufacturer No:
MMBTH10-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MMBTH10-7-F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MMBTH10-7-F
Description:
Trans GP BJT NPN 25V 0.05A Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Step5Bar-code shipping tag
MMBTH10-7-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    50mA
  • Frequency
    650MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MMBTH10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    300mW
  • Transistor Application
    AMPLIFIER
  • Gain Bandwidth Product
    650MHz
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    25V
  • Max Collector Current
    50mA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    60 @ 4mA 10V
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    25V
  • Transition Frequency
    650MHz
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    500mV
  • Max Breakdown Voltage
    25V
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    30V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    3V
  • hFE Min
    60
  • Continuous Collector Current
    50mA
  • Collector-Base Capacitance-Max
    0.7pF
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm