  • MMBZ27VCLT1G
MMBZ27VCLT1G
advertisement
Manufacturer No:
MMBZ27VCLT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMBZ27VCLT1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MMBZ27VCLT1G
Description:
TVS DIODE 22V 38V SOT23-3
Step5Bar-code shipping tag
MMBZ27VCLT1G
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    40W
  • Voltage - Rated DC
    27V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MMBZ*V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    22V
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    22V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    50nA
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Power Dissipation
    40W
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Clamping Voltage
    38V
  • Peak Pulse Current
    1A
  • Reverse Standoff Voltage
    22V
  • Max Surge Current
    1A
  • Peak Pulse Power
    40W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    2
  • Breakdown Voltage
    16V
  • Reverse Breakdown Voltage
    25.65V
  • Max Breakdown Voltage
    28.35V
  • ESD Protection
  • Height
    940μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm