  • MMBZ27VDA-G3-08
MMBZ27VDA-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
MMBZ27VDA-G3-08
HK JDW NO:
884-MMBZ27VDA-G3-08
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MMBZ27VDA-G3-08
Description:
Zener Diodes 27 Volt 40 Watt Common Anode
Step5Bar-code shipping tag
MMBZ27VDA-G3-08
    Select All
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    80nA @ 22V
  • Power Dissipation
    40W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    80nA
  • Reference Voltage
    27V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    1mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Weight
    8.107964mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C