  • MMO62-12IO6
MMO62-12IO6
advertisement
Manufacturer No:
MMO62-12IO6
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-MMO62-12IO6
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
MMO62-12IO6
Description:
IXYS SEMICONDUCTOR MMO62-12IO6 THYRISTOR MODULE, 58A, 1200V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMO62-12IO6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    SILVER
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MMO
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    ANTI-PARALLEL, 2 ELEMENTS
  • Case Connection
    ISOLATED
  • RMS Current (Irms)
    39A
  • Reverse Voltage
    1.2kV
  • Hold Current
    100mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    400A 430A
  • On-State Current-Max
    25000A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    39A
  • Structure
    1-Phase Controller - All SCRs
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1200V
  • Leakage Current (Max)
    5mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    25A