  • MMO74-12IO6
MMO74-12IO6
advertisement
Manufacturer No:
MMO74-12IO6
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-MMO74-12IO6
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
MMO74-12IO6
Description:
MODULE AC CTLR 1200V SOT-227B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMO74-12IO6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Base Part Number
    MMO
  • Pin Count
    4
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    ANTI-PARALLEL, 2 ELEMENTS
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    53A
  • Reverse Voltage
    1.2kV
  • Hold Current
    100mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    600A 640A
  • Structure
    1-Phase Controller - All SCRs
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1200V
  • Leakage Current (Max)
    5mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    34A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    650 A
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • Desc. of Screw Terminals
    2G-MT1-MT2
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ