  • MMS-110-01-L-DV-20
MMS-110-01-L-DV-20
advertisement
Manufacturer No:
MMS-110-01-L-DV-20
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-MMS-110-01-L-DV-20
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 20 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
MMS-110-01-L-DV-20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MMS
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3.9A per Contact
  • Insulation Height
    0.175 4.45mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    19
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.115 2.92mm