  • MMSZ5V1T1
MMSZ5V1T1
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ5V1T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMSZ5V1T1
Datasheet:
MMSZ5V1T1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ5V1T1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MMSZ5V1T1.
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    5.1V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MMSZ5V1
  • Pin Count
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
    YES
  • Number of Pins
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C