  • MP2105DJ-LF-Z
MP2105DJ-LF-Z
advertisement
Manufacturer No:
MP2105DJ-LF-Z
HK JDW NO:
541-MP2105DJ-LF-Z
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MP2105DJ-LF-Z
Description:
5 Terminals 5-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.05MHz Cut Tape (CT) SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Purchasing and Inquiry
MP2105DJ-LF-Z Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Cut Tape (CT) package. During the development of this harley voltage regulator, 5 terminations were made. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. There is a SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. 1 outputs of voltage regulator are configured. Adjustable outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. The voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting hole. The operating temperature should be kept at -40°C~85°C TA when the voltage regulator 12v is in operation. Voltage regulator's switching frequency reaches 1.05MHz. According to the table below, DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 0.6V. This voltage regulator's peak reflow temperature is so high as to make it virtually indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 3.6V. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 6V volts. The switching regulator operation of the system is controlled by 5 pins. For this switching regulator, it is recommended that the output voltage is at least 600mV volts. A 800mA A maximum output current is required to meet the switching regulator operation requirements. As a result, it is able to provide adjusting voltage regulator a maximum output voltage of 6V. With a supply voltage of 6V, this harley voltage regulator works. By requiring a minimum voltage of 2.5VV, adjusting voltage regulator reliable performance is guaranteed.
MP2105DJ-LF-Z Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
Operating supply voltage of 6V
MP2105DJ-LF-Z Applications
There are a lot of Monolithic Power Systems Inc. MP2105DJ-LF-Z Voltage Regulators applications.
  • Scientific testing
  • Digital video recorders
  • PSRR circuits
  • CNC system
  • Household control circuits
  • Automatic testing equipment
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • Scientific research
  • Window air conditioners
  • Injection molding machinery
Step5Bar-code shipping tag
MP2105DJ-LF-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    95 %
  • Output Voltage
    6V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    800mA
  • Operating Supply Voltage
    6V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    440μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Output Voltage
    6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.6V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    1.05MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    600mV
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.7mm