  • MP2678EG-104-LF-Z
MP2678EG-104-LF-Z
advertisement
Manufacturer No:
MP2678EG-104-LF-Z
HK JDW NO:
541-MP2678EG-104-LF-Z
Package:
8-TFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MP2678EG-104-LF-Z
Description:
8-TFDFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) 5.5V 8 Terminals
Purchasing and Inquiry
MP2678EG-104-LF-Z Overview
It is included in the Tape & Reel (TR) package for convenience.The package that is included with it comes in the shape of a 8-TFDFN Exposed Pad.Mounting type Surface Mount matches the device.A temperature setting of -20°C~85°C TA would be the best thing to do.In order to provide its functionality, this device uses an analog IC called POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.There are no terminations in it at all.For the battery pack, it is 4.35V.In order for the product to function as intended, there are 8 pins that must be connected.This application has a total of 1 channels that can be used.It can be powered by a battery with 5.5V.The device can withstand a supply voltage of 10.4V.During normal operation, Vsup should remain above 3V.
MP2678EG-104-LF-Z Features
Battery pack voltage of 4.35V
1 channels
8-TFDFN Exposed Pad package
MP2678EG-104-LF-Z Applications
  • Shop charger
  • MP3, MP4 player
  • Charging cradle for wearable devices
  • Mobile point-of-sale (mPOS) terminals
  • Various chargers
  • Cellphones
  • Smart cameras
  • Truck dealers
  • Robot
  • Fleet management
Step5Bar-code shipping tag
MP2678EG-104-LF-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10.4V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Fault Protection
    Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
  • Battery Pack Voltage
    4.35V
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm