  • MP6515GF
MP6515GF
advertisement
Manufacturer No:
MP6515GF
HK JDW NO:
541-MP6515GF
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MP6515GF
Description:
4.4mm mm Motor Drivers 16 24V V 5mm mm
Purchasing and Inquiry
MP6515GF Overview
The package contains [0].Parts are packaged in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Padcases.Ideally, the part should be mounted by Surface Mount.The component connected in General Purposeis compatible with it.5.4V~35V volts can be supplied by the device.Operation temperature ranges from -40°C~125°C TJ.Drivers controllers is possible to categorize the motor type as Brushed DC.There are 16 terminations available in the part.A voltage of 40V Maxcan be applied to the load.Drivers controllers is recommended that this amplifier be run at 24V.Maintain a 2.8Aoutput current for the part.The device utilizes the IC BRUSH DC MOTOR CONTROLLERwhich is an analog IC.In addition to this, it is also characterized by IT ALSO DRIVES THE STEPPER MOTOR.
MP6515GF Features
Applications : General Purpose
Load voltage across the chip 40V Max
Additional Feature: IT ALSO DRIVES THE STEPPER MOTOR
MP6515GF Applications
There are a lot of Monolithic Power Systems Inc. MP6515GF motor drivers applications.
  • Step-up or step-down driver topologies
  • Tunnel lights
  • Building technology
  • Arena lighting
  • General lighting
  • Industrial lighting
  • Automotive exterior and interior lighting
  • Street lights
  • High brightness LED lighting
  • Large outdoor LED display
Step5Bar-code shipping tag
MP6515GF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MP6515GF.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    IT ALSO DRIVES THE STEPPER MOTOR
  • HTS Code
  • Technology
    Power MOSFET
  • Voltage - Supply
    5.4V~35V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    24V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Function
    Driver
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    35V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5.4V
  • Interface
    Logic
  • Analog IC - Other Type
    BRUSH DC MOTOR CONTROLLER
  • Output Configuration
    Half Bridge
  • Current - Output
    2.8A
  • Voltage - Load
    40V Max
  • Motor Type - AC, DC
    Brushed DC
  • Motor Type - Stepper
    Bipolar
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm