  • MP8801DJ-2.5-LF-Z
MP8801DJ-2.5-LF-Z
advertisement
Manufacturer No:
MP8801DJ-2.5-LF-Z
HK JDW NO:
541-MP8801DJ-2.5-LF-Z
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MP8801DJ-2.5-LF-Z
Description:
Enable Adjustable (Fixed) PMIC 6 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 104064
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MP8801DJ-2.5-LF-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    PMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    6
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.25V 2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.125V @ 150mA Typ -
  • PSRR
    70db ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
  • Length
    2.9mm