  • MPC565MVR56R2
MPC565MVR56R2
advertisement
Manufacturer No:
MPC565MVR56R2
HK JDW NO:
318-MPC565MVR56R2
Description:
Microcontroller 388 Pin 56MHz 2.6V
Quantity:
In Stock : 7863
Step5Bar-code shipping tag
MPC565MVR56R2
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    388
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    388
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.6V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    56MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    1MB
  • Number of I/O
    56
  • RAM Size
    36kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
  • Core Architecture
    PowerPC
  • External Data Bus Width
    32
  • Length
    27mm
  • Height Seated (Max)
    2.55mm
  • Width
    27mm