  • MPI-200-36
MPI-200-36
advertisement
Manufacturer No:
MPI-200-36
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-MPI-200-36
Package:
Datasheet:
Description:
XFRMR LAMINATED 200VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPI-200-36
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    6.3lbs 2.9kg
  • Published
    2009
  • Series
    MPI
  • Size / Dimension
    95.30mm Lx113.30mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Terminal Block
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    TAPPED PRIMARIES ARE ALSO AVAILABLE
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    95.3mm X 106.6mm X 94.5mm
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    5.6A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 11.2A Series 5.6A
  • Power - Max
    200VA
  • Output Voltage 1
    18V
  • Voltage - Primary
    100V 115V 200V 215V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual, Multiple Taps
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Output Voltage 2
    18V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    200 VA
  • Height
    93.1mm
  • Height Seated (Max)
    93.10mm
  • Length
    95.3mm
  • Width
    106.6mm