  • MPI-400-10
MPI-400-10
advertisement
Manufacturer No:
MPI-400-10
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-MPI-400-10
Package:
Datasheet:
Description:
XFRMR LAMINATED 400VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPI-400-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    9.9lbs 4.5kg
  • Published
    2009
  • Series
    MPI
  • Size / Dimension
    104.80mm Lx128.10mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Terminal Block
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    TAPPED PRIMARIES ARE ALSO AVAILABLE
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    104.8mm X 122mm X 101.6mm
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    40A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 80A Series 40A
  • Power - Max
    400VA
  • Output Voltage 1
    5V
  • Voltage - Primary
    100V 115V 200V 215V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual, Multiple Taps
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Output Voltage 2
    5V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    400 VA
  • Height
    98.2mm
  • Height Seated (Max)
    98.20mm
  • Length
    104.8mm
  • Width
    122mm