  • MPI-900-24
MPI-900-24
advertisement
Manufacturer No:
MPI-900-24
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-MPI-900-24
Package:
Datasheet:
Description:
XFRMR LAMINATED 900VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPI-900-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    20lbs 9.1kg
  • Published
    2009
  • Series
    MPI
  • Size / Dimension
    133.30mm Lx139.70mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Terminal Block
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    TAPPED PRIMARIES ARE ALSO AVAILABLE
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    900W
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    133.3mm X 132mm X 121.9mm
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    37.5A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 75A Series 37.5A
  • Power - Max
    900VA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Primary
    100V 115V 200V 215V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual, Multiple Taps
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 12V Series 24V
  • Output Voltage 2
    12V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    900 VA
  • Height
    118mm
  • Height Seated (Max)
    117.80mm
  • Length
    133.3mm
  • Width
    132mm