  • MPI001/28/BL
MPI001/28/BL
advertisement
Manufacturer No:
MPI001/28/BL
HK JDW NO:
135-MPI001/28/BL
Package:
Datasheet:
MPI001/28/BL
Description:
Quantity:
In Stock : 25
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MPI001/28/BL
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.20mm Dia
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Silver
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    3.5VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Contact Voltage(DC)-Max
    24V
  • Electrical Life
    35,000 Cycles
  • Mechanical Life
    750,000 Cycles
  • Forward Current
    20mA
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Forward Voltage
    3.4V
  • Operating Force-Max
    12 N
  • Body Height
    32.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Stainless Steel
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Anti-Vandal, Illuminated
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    50mA DC
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Body Length or Diameter
    19.2mm