  • MPI001/RP/GN/12
MPI001/RP/GN/12
advertisement
Manufacturer No:
MPI001/RP/GN/12
HK JDW NO:
135-MPI001/RP/GN/12
Package:
Datasheet:
MPI001/RP/GN/12
Step5Bar-code shipping tag
MPI001/RP/GN/12
    24 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Anti-Vandal, Illuminated
  • Color
    Green
  • Voltage - Rated
    24V
  • Current Rating (Amps)
    50mA DC
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Lead Length
    300mm
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.20mm Dia
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Electrical Life
    35,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    750,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    50mA