  • MPI001/TE/GN/12
MPI001/TE/GN/12
advertisement
Manufacturer No:
MPI001/TE/GN/12
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-MPI001/TE/GN/12
Package:
Datasheet:
MPI001/TE/GN/12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPI001/TE/GN/12
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Feature
    Stainless Steel
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Anti-Vandal, Illuminated
  • Color
    Green
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    50mA DC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.20mm Dia
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Silver
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Electrical Life
    35,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    750,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Operating Force
    12 N
  • Outside Diameter
    22 mm