  • MPI002/28/D5
MPI002/28/D5
advertisement
Manufacturer No:
MPI002/28/D5
HK JDW NO:
135-MPI002/28/D5
Package:
Datasheet:
MPI002/28/D5
Description:
Quantity:
In Stock : 122
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MPI002/28/D5
    24 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Mount
    Bushing, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Polyamide
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Anti-Vandal, Illuminated
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Color
    Blue
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    50mA DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Body Length or Diameter
    22mm
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    SPST-NO
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.20mm Dia
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Silver
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    3.6VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green/Blue
  • Electrical Life
    35,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    24V
  • Mechanical Life
    750,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Operating Force
    12 N
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Blue, Green
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .05A@24VDC
  • Body Height
    21.7mm