  • MPI002/FL/GN/24
MPI002/FL/GN/24
advertisement
Manufacturer No:
MPI002/FL/GN/24
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-MPI002/FL/GN/24
Package:
Datasheet:
MPI002/FL/GN/24
Description:
Quantity:
In Stock : 7049
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPI002/FL/GN/24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Feature
    Stainless Steel
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Anti-Vandal, Illuminated
  • Number of Positions
    2
  • Color
    Green
  • Voltage - Rated
    24V
  • Current Rating (Amps)
    50mA DC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.20mm Dia
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Silver
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Electrical Life
    35,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    750,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    50mA