  • MPI4040R2-1R0-R
MPI4040R2-1R0-R
advertisement
Manufacturer No:
MPI4040R2-1R0-R
Manufacturer:
Cooper Bussmann
HK JDW NO:
3283-MPI4040R2-1R0-R
Package:
1616
Datasheet:
MPI4040R2-1R0-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPI4040R2-1R0-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1616
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Series
    MPI4040
  • Published
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.31mm
  • Current Rating
    4.6A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    1.85mm
  • Inductance
    1 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    4.6A
  • Frequency - Self Resonant
    10MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    8.9A
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    25mOhm
  • Inductance Tolerance
    15%
  • Inductance-Nom (L)
    1 µH
  • DC Current
    4.6A
  • RMS Current (Irms)
    4.6A
  • Height
    1.5mm
  • Length
    4.445mm
  • Width
    4.06mm