  • MPS-224TSTP0
MPS-224TSTP0
advertisement
Manufacturer No:
MPS-224TSTP0
Manufacturer:
SICK, Inc.
HK JDW NO:
704-MPS-224TSTP0
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
MPS-224TSTP0 Overview
MPS-224TSTP0 Features
Supply Voltage: 15V~30V
Operating Temperature: -20°C~70°C TA
MPS Series
Package / Case: Module
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 224.00mm (0 ~ 8.82)
MPS-224TSTP0 Applications
There are a lot of SICK, Inc. MPS-224TSTP0 Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.
  • Electric meters (anti tampering)
  • Automotive temperature range
  • Voice coil testing
  • Cylinder position feedback
  • Non-Contacting Potentiometer
  • Motor shaft position sensors
  • Rotary encoders
  • Non-contact potentiometer
  • Absolute Rotary Position Sensor
  • Gear selector
Step5Bar-code shipping tag
MPS-224TSTP0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MPS
  • Part Status
    Active
  • Additional Feature
    IP 67, REVERSE POLARITY PROTECTION, SHORT CIRCUIT PROTECTION
  • Technology
    Magnetoresistive
  • Voltage - Supply
    15V~30V
  • Output
    Analog Voltage, 4 ~ 20mA
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Body Length or Diameter
    237mm
  • Actuator Type
    T-Slot
  • Housing
    PLASTIC
  • For Measuring
    Linear Position
  • Linear Range
    0 ~ 224.00mm (0 ~ 8.82)
  • Body Height
    14.2mm