  • MPS4250ARLRMG
MPS4250ARLRMG
advertisement
Manufacturer No:
MPS4250ARLRMG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MPS4250ARLRMG
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet:
MPS4250ARLRMG
Purchasing and Inquiry
MPS4250ARLRMG Overview
In this device, the DC current gain is 250 @ 10mA 5V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.This system offers maximum design flexibility due to a collector emitter saturation voltage of -250mV.When VCE saturation is 250mV @ 500μA, 10mA, transistor means Ic has reached transistors maximum value (saturated).The emitter base voltage can be kept at 5V for high efficiency.Its current rating is -10mA, which means that it can sustain a maximum current for an indefinite period of time without degrading too much.The maximum collector current is 50mA volts.
MPS4250ARLRMG Features
the DC current gain for this device is 250 @ 10mA 5V
a collector emitter saturation voltage of -250mV
the vce saturation(Max) is 250mV @ 500μA, 10mA
the emitter base voltage is kept at 5V
the current rating of this device is -10mA
MPS4250ARLRMG Applications
There are a lot of ON Semiconductor MPS4250ARLRMG applications of single BJT transistors.
  • Driver
  • Muting
  • Interface
  • Inverter
Step5Bar-code shipping tag
MPS4250ARLRMG
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    -40V
  • Max Power Dissipation
    625mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    -10mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MPS4250
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    625mW
  • Polarity/Channel Type
    PNP
  • Transistor Type
    PNP
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    250mV
  • Max Collector Current
    50mA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    250 @ 10mA 5V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    10nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    250mV @ 500μA, 10mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    40V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    -250mV
  • Collector Base Voltage (VCBO)
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    5V