  • MR051A7R5DAA
MR051A7R5DAA
advertisement
Manufacturer No:
MR051A7R5DAA
HK JDW NO:
66-MR051A7R5DAA
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
MR 7.5pF 100V Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
MR051A7R5DAA
    Select All
  • Width
    4.83mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    MR
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    7.5pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
    635 μm
  • Size Code
    1909
  • Positive Tolerance
    6.6667%
  • Height
    2.28mm
  • Length
    4.83mm