  • MR052A2R2DAATR
MR052A2R2DAATR
advertisement
Manufacturer No:
MR052A2R2DAATR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MR052A2R2DAATR
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
MR 2.2pF Ceramic Capacitor -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
MR052A2R2DAATR
  • Package / Case
    Molded
  • Series
    MR
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.2pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Depth
    2.28mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1909
  • Positive Tolerance
    22.7273%
  • Negative Tolerance
    22.7273%
  • Height
    5.97mm
  • Length
    4.83mm