  • MR055A102KAATR1
MR055A102KAATR1
advertisement
Manufacturer No:
MR055A102KAATR1
HK JDW NO:
66-MR055A102KAATR1
Description:
Ceralam® MR 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
MR055A102KAATR1
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1000pF
  • Depth
    2.28mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Flat
  • Height
    2.28mm
  • Height Seated (Max)
    0.235 5.97mm
  • Length
    4.83mm