  • MR055A470KAA
MR055A470KAA
advertisement
Manufacturer No:
MR055A470KAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MR055A470KAA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
Ceralam® MR 47pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
MR055A470KAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Ceralam® MR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.28mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Size Code
    1909
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Flat
  • Height
    2.28mm
  • Height Seated (Max)
    0.235 5.97mm
  • Length
    4.83mm