  • MR055A5R6DAA
MR055A5R6DAA
advertisement
Manufacturer No:
MR055A5R6DAA
HK JDW NO:
66-MR055A5R6DAA
Description:
Ceralam® MR 5.6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
MR055A5R6DAA
  • Depth
    2.28mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height
    2.28mm
  • Height Seated (Max)
    0.235 5.97mm
  • Length
    4.83mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Capacitance
    5.6pF
  • Voltage - Rated DC
    50V