  • MR055C101KAA
MR055C101KAA
advertisement
Manufacturer No:
MR055C101KAA
HK JDW NO:
66-MR055C101KAA
Description:
Ceralam® MR 100pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
MR055C101KAA
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.28mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    2.28mm
  • Height Seated (Max)
    0.235 5.97mm
  • Length
    4.83mm