  • MR061A152JAA
MR061A152JAA
advertisement
Manufacturer No:
MR061A152JAA
HK JDW NO:
66-MR061A152JAA
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
MR 1.5nF 100V Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
MR061A152JAA
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Series
    MR
  • Published
    2015
  • Tolerance
    5%
    2
  • Termination
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.28mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    NP0
  • Size Code
    2929
  • Custom Capabilities
    Capacitance, Leads, Consult Factory
  • Height
    2.28mm
  • Length
    7.36mm
  • Width
    7.36mm