  • MR065A102FAATR2
MR065A102FAATR2
advertisement
Manufacturer No:
MR065A102FAATR2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MR065A102FAATR2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
Ceralam® MR 1000pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
MR065A102FAATR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    Ceralam® MR
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    2.28mm
  • Height Seated (Max)
    0.290 7.36mm