  • MR085C475KAA
MR085C475KAA
advertisement
Manufacturer No:
MR085C475KAA
HK JDW NO:
66-MR085C475KAA
Description:
Ceralam® MR 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.490Lx0.240W 12.44mmx6.09mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
MR085C475KAA
    Select All
  • Lead Spacing
    0.400 10.16mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Size Code
    4924
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    6.09mm
  • Height Seated (Max)
    0.490 12.44mm
  • Length
    12.44mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    Ceralam® MR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.490Lx0.240W 12.44mmx6.09mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    6.09mm
  • Lead Pitch
    10.16mm