  • MR085E106MAA
MR085E106MAA
advertisement
Manufacturer No:
MR085E106MAA
HK JDW NO:
66-MR085E106MAA
Description:
Ceralam® MR 10μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.490Lx0.240W 12.44mmx6.09mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
MR085E106MAA
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    Ceralam® MR
  • Size / Dimension
    0.490Lx0.240W 12.44mmx6.09mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    6.09mm
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.400 10.16mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Size Code
    4924
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    6.09mm
  • Height Seated (Max)
    0.490 12.44mm
  • Length
    12.44mm