  • MRF24J40MA-I/RM
MRF24J40MA-I/RM
advertisement
Manufacturer No:
MRF24J40MA-I/RM
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MRF24J40MA-I/RM
Package:
Module
Datasheet:
MRF24J40MA-I/RM
Description:
Quantity:
In Stock : 2373
Purchasing and Inquiry
MRF24J40MA-I/RM Overview
As a RF Transceiver' mounting method, Surface Mount is used.It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tray package.Throughout this RF Transceiver module, there are 12 terminations.When operating, Transceiver's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The MRF24J40M family includes this high power Transceiver.The high power RF Transceiver operation is carried out by 12 pins.RF Transceiver can supply voltages up to 2.4V~3.6V.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.This Transceiver is widely used in many applications because of its Surface Mount mount.
MRF24J40MA-I/RM Features
Surface Mount
Tray package
12 terminations
MRF24J40M
12 pins
2.4V~3.6V volts
MRF24J40MA-I/RM Applications
There are a lot of Microchip Technology MRF24J40MA-I/RM RF Transceiver Modules applications.
  • Low-power IoT applications
  • POS Terminals
  • Utility and Smart Energy
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Remote Control
  • HVAC
  • Transmit
  • Location and Asset Tracking
  • Fitness
  • Digital Remote
Step5Bar-code shipping tag
MRF24J40MA-I/RM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    12
  • Subcategory
    Other Telecom ICs
  • Voltage - Supply
    2.4V~3.6V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Depth
    17.78mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Base Part Number
    MRF24J40M
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Nominal Supply Current
    23mA
  • Data Rate
    250kbps
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Trace
  • Serial Interfaces
    SPI
  • Current - Receiving
    19mA
  • Sensitivity (dBm)
    -94 dBm
  • Height
    890μm
  • Length
    27.9mm
  • Width
    17.78mm