  • MRT 500-BULK-SHORT
MRT 500-BULK-SHORT
advertisement
Manufacturer No:
MRT 500-BULK-SHORT
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
HK JDW NO:
106-MRT 500-BULK-SHORT
Package:
Radial, Can, Vertical
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 10402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MRT 500-BULK-SHORT
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Vertical
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MRT
  • Size / Dimension
    0.329Dia x 0.303 H 8.35mmx7.70mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Current Rating (Amps)
    500mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, cURus, SEMKO, VDE
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    1.7
  • DC Cold Resistance
    0.18Ohm