  • MRX12-1C90
MRX12-1C90
advertisement
Manufacturer No:
MRX12-1C90
HK JDW NO:
767-MRX12-1C90
Package:
Datasheet:
Description:
Reed Relays EX-APPROVED RELAYS 1 Form C, SPDT, 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MRX12-1C90
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    MRX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.3kOhm
  • Depth
    10mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    30mm x 10mm x 10mm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V
  • Electrical Life
    10000000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    Reed
  • Coil Resistance
    1.3kOhm
  • Operate Time
    2ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    28VAC 28VDC -Max
  • Coil Current
    9mA
  • Release Time
    2 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .24A@28VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Contact Rating (Current)
    240mA
  • Coil Power
    110mW
  • Must Release Voltage
    2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Length
    30mm