  • MS27466T17F55P
MS27466T17F55P
advertisement
Manufacturer No:
MS27466T17F55P
HK JDW NO:
61-MS27466T17F55P
Package:
Datasheet:
MS27466T17F55P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27466T17F55P
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Feature
    Flange
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
  • Published
    2015
  • Feature
    Shielded
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    55
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    55
  • Orientation
    N (Normal)
  • Depth
    33.32mm
  • Current Rating
    3A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    17-55
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Electroless Nickel, Passivated, Steel
  • Length
    30.81mm