  • MS27468T21F41SA
MS27468T21F41SA
advertisement
Manufacturer No:
MS27468T21F41SA
HK JDW NO:
61-MS27468T21F41SA
Package:
Datasheet:
MS27468T21F41SA
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27468T21F41SA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Shell Material
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
  • Published
    2006
  • Feature
    Shielded
  • Pbfree Code
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    41
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Female
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Total Number of Contacts
    41
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    49.22mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    21-41
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Length
    31.57mm