  • MS27472P22A21S
MS27472P22A21S
advertisement
Manufacturer No:
MS27472P22A21S
HK JDW NO:
61-MS27472P22A21S
Package:
Datasheet:
MS27472P22A21S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27472P22A21S
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Feature
    Flange
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
  • Published
    2015
  • Feature
    Potted
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    21
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/57-358
  • Total Number of Contacts
    21
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    22-21
  • Contact Style
    Socket
  • Cable Opening
    1.284 (32.61mm)