  • MS27472T22F21P
MS27472T22F21P
advertisement
Manufacturer No:
MS27472T22F21P
HK JDW NO:
61-MS27472T22F21P
Package:
Datasheet:
MS27472T22F21P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27472T22F21P
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2006
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    21
  • Color
    Silver
  • Gender
    Receptacle
  • Total Number of Contacts
    21
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    39.67mm
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    22-21
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Electroless Nickel, Passivated, Steel
  • Length
    22.35mm