  • MS27473E24A61S
MS27473E24A61S
advertisement
Manufacturer No:
MS27473E24A61S
HK JDW NO:
61-MS27473E24A61S
Package:
Datasheet:
MS27473E24A61S
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27473E24A61S
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Coupling Nut
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    61
  • Gender
    Male
  • Total Number of Contacts
    61
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    24-61
  • Contact Gender
    Female
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Cadmium
  • Length
    23.82mm