  • MS27474P18A53P
MS27474P18A53P
advertisement
Manufacturer No:
MS27474P18A53P
HK JDW NO:
61-MS27474P18A53P
Package:
Datasheet:
MS27474P18A53P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27474P18A53P
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Panel
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2014
  • Feature
    Potted
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    53
  • Total Number of Contacts
    53
  • Current Rating
    5A
  • Shell Finish
    Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    18-53
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium
  • Cable Opening
    1.034 (26.26mm)