  • MS27499E18B53P
MS27499E18B53P
advertisement
Manufacturer No:
MS27499E18B53P
HK JDW NO:
61-MS27499E18B53P
Package:
Datasheet:
MS27499E18B53P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27499E18B53P
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2014
    e4
  • Pbfree Code
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    53
  • Color
    Olive Drab
  • Total Number of Contacts
    53
  • Depth
    33.32mm
  • Current Rating
    5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    18-53
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium
  • Length
    16.91mm