  • MS27499E18F11S
MS27499E18F11S
advertisement
Manufacturer No:
MS27499E18F11S
HK JDW NO:
61-MS27499E18F11S
Package:
Datasheet:
MS27499E18F11S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27499E18F11S
    Select All
  • JESD-609 Code
    e4
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    11
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/57-358
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    11
  • Orientation
    N (Normal)
  • Depth
    33.32mm
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    18-11
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Length
    16.91mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
  • Mount
    Box, Flanges, Panel
  • Mounting Feature
    Flange
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C