  • MS27508E18B28SB
MS27508E18B28SB
advertisement
Manufacturer No:
MS27508E18B28SB
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-MS27508E18B28SB
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27508E18B28SB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    28
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A